איתור נזק פיזי או תקלה פנימית בפאנל סולארי

Updated: Dec 2, 2021

פינת האופטימיזציה של סולטל - נזק פיזי או תקלה פנימית באחד הפאנלים במערכת פוטו-וולטאית יוצר ירידת תפוקה, שיכולה לנוע בין איבוד של תפוקת פאנל בודד במקרה של ממירי סטרינג עם אופטימייזרים לבין איבוד תפוקה של שלושה-חמישה פאנלים בממיר מיני מרכזי שמחובר למספר סטרינגים. לעיתים הדבר יכול אף להביא לנתק של סטרינג שלם במקרה הפחות טוב של תקלת פאנל ותקלת דיודת מעקף יחד.

פאנל סולארי הוא חלק חשוב ביותר במערכת פוטו-וולטאית, שהרי ללא הפאנלים לא תהיה תפוקת חשמל. הפאנלים מסודרים בתצורה מיוחדת וקבועה מראש - משורשרים בסטרינגים (בעברית מערכים), כאשר כל סטרינג או מספר סטרינגים מחוברים לכניסת ממיר. פגיעה בשלמות פאנל פוגעת לרב לא רק בפאנל עצמו, אלא גם בסטרינג בו הוא נמצא ואף פוגעת בסטרינגים שכנים המחוברים לאותה כניסת ממיר מיני מרכזי עקב הקשר האלקטרוני ביניהם. זיהוי פגיעה פיזית בפאנל של ממירים מיני מרכזיים כמעט ובלתי אפשרי בתוכנות ניטור, אך לרב אפשרי על ידי בדיקה ויזואלית, אם כי מדיי מספר שנים כדאי לבצע גם בדיקה אלקטרונית או בדיקת צילום תרמי (אינפרה-אדום) לזיהוי ברזולוציה גבוהה יותר. הבעיה בשיטות אלה היא זיהוי כשלי פאנלים באיחור רב, ולכן פותחו שיטות מתקדמות יותר המאפשרות לזהות כשל פאנל בזמן אמת בעזרת חומרה או על ידי ניתוח ביצועים בתכנה.


הפתרון הראשון שהתפתח בשוק הסולארי העולמי לבעיית זיהוי כשל פאנלים בודדים מרחוק היה חיבור כל פאנל למיקרו-ממיר נפרד דוגמת Enphase, אם כי פתרון זה לא מוכר בארץ ולמעשה על אף הצלחה בשוק הביתי נתקל גם בקשיים מסויימים בשוק האמריקאי עקב עלות גבוהה יחסית. הפתרון הנפוץ בשוק הישראלי הגיע דווקא בטכניקה אחרת - חיבור כל הפאנלים במערכת לקופסאות בקרה אלקטרונית עם ממקסם מתח נפרד - מקסימייזר של חברת Tigo או אופטימייזר של SolarEdge. פתרון מסוג זה דורש כמובן תוספת מחיר, אך ללא ספק הצליח לחדור בהצלחה רבה לשוק המסחרי והביתי - כן בארץ וכן בארה"ב ואירופה. פתרון חדשני והזול יותר הוא ניתוח ביצועי ממירים בתכנה כגון של Soltell Systems, שיכולה להתאים למערכות ממירים מיני-מרכזיים ללא צורך בהתקנת קופסאות בקרה עם ממקסמי מתח ולהתריע על כשל פאנל לפי נתוני תפוקה הנקלטים בחיישני הממיר.


מתקינים, בעלי אחזקות סולאריות מסחריות ורשויות מקומיות - מעוניינים להוריד עלויות תפעול, לשפר תהליכי תחזוקה ו/או לפקח ביעילות על התחזוקה הסולארית? מלאו פרטי קשר או בצעו רישום מערכות ונחזור אליכם בהקדם.

235 views0 comments