זליגות זרם במערכות פוטו-וולטאיות ודרכי הטיפול בהן

Updated: Feb 3, 2020

פינת האפוטימיזציה של סולטל והפעם נושא זליגות זרם במערכות סולאריות פוטו-וולטאיות ודרכי הטיפול בהן. בין אם שמעתם כבר או לאו - נושא הזליגות במערכות אנרגיה פוטו-וולטאיות הוא נושא שנוי במחלוקת ותמצאו מספר רב של דעות בעלי מקצוע בנושא. חלק ממליצים להתעלם לחלוטין מהעניין, ואילו האחרים ממליצים לעקוב אחרי התופעה ולתת לה פתרון מערכתי מידי מספר שנים ויש כאלה שממליצים לטפל בתופעה בהקדם תוך איתור הרכיב הבעייתי עם הבידוד הפגום. מי צודק? ובכן - כנראה כולם וזה מאוד תלוי במקרה.

תרשים סכמטי של מערכת פוטו-וולטאית
תופעת הזליגה מתרחשת ברכיבים שבצד השמאלי שבתרשים: פאנלים, קונקטורים וממירים

זליגות הזרם הן תופעה מערכתית נפוצה למדיי במתקן אנרגיה פוטו-וולטאי והן קיימות אפילו במערכות חדשות, אם כי ברור שגיל המערכת משחק תפקיד ועם הזדקנות הרכיבים התופעה הולכת וגדלה. הזליגה נובעת מפגם בבידוד אחד או יותר מהרכיבים במערכת הסולארית, כאשר התופעה יכולה להרחש כן בפאנלים עצמם, בקונקטורים החשמליים ותאמינו או לא - בממירים עצמם. לרב מדובר באיבוד תפוקה זניח של עשיריות אחוז או אחוזים בודדים במהלך השנה, אך במקרים חמורים יותר הזליגות גורעות 5-10% מתפוקת מערכת לאורך השנה וכאן זוהי כבר בעיה שדורשת פתרון.


כיום, תוכנות הניטור והתפעול לא תמיד נותנות אינדיקציה לקיום זליגה וכמובן שלא מכמתות את איבוד האנרגיה הנובע מכך. בתוכנת ניטור סאניפורטל של SMA למשל כן ניתן לקבל הודעות והתראות על קיום הזליגה אך לא ניתן לדעת האם זה חמור או לא ולכן הדבר לא שימושי; בתכנת סולאראדג' מוניטורימנג כלל לא נראה אינדיקציות לזליגות. למעשה, הדרך העיקרית לבחינת חומרת זליגה במערכת סולארית היא בדיקה איכותית בידי איש מקצוע שאין לו דרך לקבוע במדויק את חומרת התופעה. הפתרון היחיד מבחינת תכנה שמאפשר כימות מדויק של חומרת הזליגה לכל הממיר וחישוב פוטנציאל שנתי כתוצאה מהתופעה ניתן בידי פלטפורמת התפעול האוטומטית של סולטל סיסטמס. עקב מורכבות הטיפול בכשלי הבידוד, ברור כי אם הזליגה גורעת פחות מאלף ש"ח בעלות התפוקה השנתית, כנראה שאין צורך דחוף בטיפול בה.


כפי שהרבה בעלי מערכות שמים לב - תופעת הזליגה מתגברת בחודשי החורף, כאשר לחות ורטיבות מורידות את ההתנגדות בנקודות החלשות של הבידוד. כתוצאה, הממירים מסרבים להתחיל בפעולה בשעות הבוקר עד אשר ערך ההתנגדות המערכתית עולה מעל הערך המותר. הערך המותר של ההתנגדות כמובן שונה לכל ממיר וכאן למעשה מתחבא פתרון חלקי לבעיה - כיול נכון של הגדרות ממירים עשוי להפחית את התופעה. אם כי תמצאו כי רב הממירים הוגדרו נכונה כבר במעמד ההתקנה.


דרך טיפול אפשרית בתופעת הזליגה במערכת סולארית היא החלפה של כלל הקונקטורים במערכת, מה שלרב מפחית את התופעה. יחד עם זאת, יש להזכיר שאומנם קונקטורים הם נקודה חלשה מבחינת בידוד במערכת פוטו-וולטאית, אבל הם ממש לא הסיבה היחידה לזליגות. כך, למרות שבמקרים מסוימים אכן יש צורך בהחלפה מקיפה של הקונקטורים - אין זה פתרון מתאים לכל מערכת ומערכת ומה גם שמדובר בפתרון יקר למדיי.


השיטה היעילה ביותר לטיפול בזליגות זרם במערכת פוטו-וולטאית היא בדיקת בידוד מקצועית של חשמלאי מוסמך עם ציוד מדידה מתאים. בדיקת הבידוד מאפשרת לאתר ביעילות את הגורם או הגורמים לתופעת הזליגה במערכת ולנטרל אותו. כפי שכבר נאמר לעיל, בהרבה מקרים מדובר בכבלי קונקטור בלויים שניתנים להחלפה פשוטה; פגמים במעטפת פאנלים סולאריים הם גם תופעה נפוצה, כאשר במקרים כאלה ניתן להחליף את הפאנל התקול או לבצע מעקף חשמלי. לבסוף, ייתכן כי הזליגה נובעת מבלאי בידוד בתוך הממיר עצמו ואז הטיפול עשוי להצריך קריאת שירות לטכנאי ממירים.


חברות אחזקות סולאריות, מתקיני מערכות מסחריות וחברות תחזוקה סולארית - מתעניינים בפלטפורמת ניהול ממוחשבת של סולטל? מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

289 views0 comments