חשיבות של תקינות תקשורת למערכות ניטור ובקרה של מתקן פוטו-וולטאי

Updated: Dec 7, 2021

פינת האופטימיזציה של סולטל, והפעם החשיבות הרבה של תקינות תקשורת לתפקוד נאות של ניטור ובקרה במתקן אנרגיה פוטו-וולטאי.

ברור כי מערכות ניטור ובקרה חיוניות על מנת להבטיח תפוקת אנרגיה בכל מתקן ייצור חשמל לרבות מתקן סולארי פוטו-וולטאי. חוסר ידיעה על מצב המערכת מבחינת ניטור נתונים מכריח בדיקה פיזית כמעט יומיומית על מנת לוודא כי המתקן הפוטו-וולטאי פועל היטב. גרוע מכך - את הבדיקה הפיזית חייב לעשות אדם ועדיף אדם מיומן ולכן הדבר אינו כדאי לא מבחינת זמן העבודה ולא מבחינת עלות-תועלת. יחד עם זאת, מערכות ניטור ובקרה שמפשטות את הבדיקה היומיומית, תלויות לחלוטין בתפקוד נאות של מכלול תקשורת נתונים - מערכת שכוללת קופסת תקשורת מרכזית לממירים, מודם עם גישה לאינטרנט ולעיתים גם ראוטר המקשר ביניהם. כן בפן הפיזי (כבלי תקשורת) וכן בפן הדיגיטלי (כיול והגדרות) - התקשורת פגיעה ודורשת תחזוקה ובדיקה תקופתית.

כבל תקשורת עם קרע עקב קורוזיה במתקן פוטו-וולטאי באזור השרון

כיצד ניתן לאבחן בעיה בתקשורת? העניין דיי פשוט - במצב של הפסקת תקשורת נתונים יש לבצע בדיקה ראשונית של התקני התקשורת. לרב הבעיה נובעת מחיבור אינטרנט של מודם או בעית תקשורת נתונים בראוטר, כך שאתחול של אלה עשוי לפתור את הבעיה. במקרים בעייתיים יותר מדובר בנזק פיזי לכבלי תקשורת או בהגדרות לא מתאימות. במקרים כאלה אפשר וכדאי להעזר בטכנאי תקשורת שמיומן לעבוד עם קופסאות תקשורת של ממירים.


רב מתוכנות הניטור נותנות אזהרה או התראה במצב של עיכוב או הפסקת העלאת נתוני תפוקה מהמערכת הסולארית. כך למשל בתוכנת ניטור Sunny Portal תירשם הודעת לוג וישלח אימייל וכך גם בתוכנת ניטור של SolarEdge. תכנת מסדת הניהול סולארי של סולטל מערכות תגבה את האזהרות מהפורטל של יצרן הממירים, בנוסף לשליחת מסרון סלולרילכל סוגי המערכות. בנוסף מסדת הניהול סולארי מוציאה הודעת אזהרה על איכות נתונים, כאשר המערכת מראה נתוני תפוקה שגוים (לרבות תפוקה בלילה או ערכי תפוקה בלתי הגיוניים, המצריכים התערבות של ספק הממירים).


אינטגרטורים, חברות תחזוקה סולארית, חברות סולאריות מסחריות ורשויות מקומיות - מתעניינים בפתרון הניהול הסולארי של סולטל? מלאו פרטים או בצעו רישום מערכות ונחזור אליכם בהקדם.

127 views0 comments