תקינות סטרינגים במערכת סולארית

Updated: Oct 6, 2019

פינת האופטימיזציה של סולטל - והפעם נרחיב בנושא תקינות סטרינגים (מחרוזות פאנלים) במערכת סולארית.

הפעם נרחיב אודות נושא תקינות פעולתם של הסטרינגים במערכות פוטו-וולטאיות וכיצד הדבר למעשה תלוי בתקינות פיוזים (נתיכים) וקונקטורים (כבלים מקשרים). סטרינגים אלו מחרוזות של פאנלים סולאריים, המחוברים בטור. במערכות סולאריות מרכזיות ומיני-מרכזיות מספר סטרינגים מתחברים בכניסת לממיר עם התקן אלקטרוני שמייצב את המתח MPPT.


בתרשים הסכמטי המצורף של מערכת פוטו-וולטאית, ניתן לראות שלושה ממירים (INV), אליהם מתחברים שלושה סטרינגים לכל ממיר. כל סטרינג הוא מחרוזת של חמישה פאנלים במקרה המוצג, אם כי במציאות כמובן פוגשים סטרינגים ארוכים יותר - במערכות מסחריות בישראל נפגוש לרב סטרינגים בני שנים עשר פאנלים ויותר. נקודת הכשל הנפוצה של הסטרינגים היא בחיבור בין הסטרינג לבין הממיר, שם נמצא פיוז שעלול להשרף במקרה של קפיצות מתח. נקודת כשל קצת פחות נפוצה היא נתק כבל לאורך המחרוזת בין פאנל לפאנל או בין הסטרינג לבין הממיר.


היות וברב המקרים אין חיישן לפיוזים, הרי כאשר קורה אירוע של פיוז שנשרף, הסטרינג שמחובר דרכו מפסיק להעביר זרם לממיר, אך אין כל התראה לכך בתכנת הניטור. במקרה של קרע או נתק כבל - המצב מאוד דומה, כך שהממיר מפסיק לקבל את הזרם מהסטרינג הבעייתי. העלות היחסית של אירוע נתק סטרינג הוא יחסית גבוה - במקרה המוצג כל סטרינג מהווה 11.1% מסך הספק המערכת, מה שאומר שככל שהסטרינג נשאר מנותק מדובר בפחת תפוקה של 11.1% במערכת. במערכות מסחריות מיני-מרכזיות בגודל 50 קו"ט שנפוצות בישראל נתק של סטרינג בודד יפחית כ-5% מתפוקת מערכת.


כאמור, במערכות סולאריות מרכזיות ומיני-מרכזיות נתק סטרינג היא בעיה נפוצה ולא פשוטה לגילוי. על מנת לגלות את האירוע של נתק סטרינג במערכות מיני-מרכזיות (כגון SMA, Fronius, ABB) יש צורך בבדיקה השוואתית של נתוני זרם בכל הממירים או לחילופין בדיקה פיזית של הפיוזים בידי טכנאי מידי תקופה. השיטות הללו לא יעילות במיוחד כי הראשונה מצריכה רמה מקצועית בהבנת נתוני ממירים והקדשת זמן נוספת מדיי יום ביומו ובמקרה השני הגילוי לרב מגיע באיחור רב שעולה לא מעט כסף מבחינת תפוקה. שיטות מתקדמות יותר לגילוי נתקים בסטרינגים כוללות חיבור חיישנים נוספים ברמת הסטרינג דוגמת PixelView (שיטה פחות מיושמת בישראל), חיבור חיישנים נוספים ברמת הפאנל דוגמת SolarEdge ו-Tigo או ניתוח אוטומטי של נתוני זרם בממירים בעזרת פלטפורמה ממוחשבת דוגמת Soltell Systems.


חברות אחזקות סולאריות, מתקיני מערכות מסחריות וחברות תחזוקה סולארית - מתעניינים בפלטפורמת ניהול ממוחשבת של סולטל? מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

400 views0 comments