ניקוי פילטרים לממירים במערכות סולאריות

Updated: Jun 29

במאמר סקירה קצר זה נרחיב על נושא ניקוי פילטרים לממירי מתח סולאריים וחשיבות הדבר לפעילות תקינה של מערכת סולארית פוטו-וולטאית. כמה טיפים להתנהלות נכונה בימי חום קיצוני על מנת למנוע נזק והתלקחויות במערכות ייצור וצריכת חשמל ובפרט מערכות פוטו-וולטאיות: - הסתרת שמש ישירה ממתקני חשמל וממירי מתח; - ניקיון מתקני חשמל מאבק ולכלוך, ניקיון פילטרים בממירי מתח במידת הצורך; - לוודא סירקולציה של אוויר עבור מתקני חשמל ובצמוד לממירים;

בתמונות - פילטרים שדורשים ניקוי ופילטר שלא הורכב כראוי במערכות ממירי SMA (מרץ 2018).


לכל הממירים הסולאריים קיימת מערכת קירור, המסייעת לפיזור החום הנוצר בממיר בזמן עומס. בחלק גדול מהממירים מערכות הקירור מוגנות בפילטרים, אשר נועדו למנוע מאבק ולכלוך מלהיכנס לחלקים הפנימיים בממיר וכך לגרום נזק. בממירים עם קירור אקטיבי מבוסס מאווררים - הפילטרים למעשה גם מגינים על המאוורר מנזק. בממירים עם קירור פאסיבי - הפילטרים מונעים מהאבק להיצמד לרדיאטורים ולהפחית יעילותם. הפחתת יעילות של מערכת קירור עלולה להביא לעומסים בטמפרטורות גבוהות.


אם כן, בטמפרטורה גבוהה נראה מקרים רבים של עומס יתר בממירי מתח סולאריים, שבמקרים הקלים יגרמו לעומס יתר (או derating), ובמקרים הבעייתיים להתכת רכיבים עם נזק בלתי הפיך ואף שריפה. במצב עומס יתר תהיה הפחתת יעילות ממירים, וזה יקרה לרב כאשר פתחי האוורור סתומים ובמקרים קיצוניים של הרכבה שגויה ושל סתימה מוחלטת בפילטרים אף התכת רכיבים בממירים. ניתן לשפר את תפוקת הממירים על ידי שמירה על ניקיון הפילטרים וכך גם למנוע נזק חמור, שעלול להגרם מהתחממות יתר בימי צהרים חמים.


ברב פורטלי הניטור הקיימים בשוק הישראלי לא קיים מנגנון אזהרה יעיל המעיד על עומס יתר בממירים סולאריים מסיבות טכניות. לעומת זאת, מסדת ניהול סולארי חכם מאפשרת כימות לבעיה ההתחממות ואזהרה אקטיבית במקרים של התחממות ממיר תוך בדיקה יומיומית אוטומטית וכך מניעה של ירידת תפוקה לאורך זמן והפחתת הסיכון לממיר.


מתקיני מערכות מסחריות וחברות תחזוקה סולארית - מתעניינים בניתוח ביצועים מתקדם לזיהוי חומרת בעיית ההתחממות במערכות הסולאריות בניהולכם? מלאו פרטים לקבלת הדגמה ונחזור אליכם בהקדם.

88 views0 comments