ניקוי פילטרים לממירים במערכות סולאריות

Updated: May 22, 2020

פינת האופטימיזציה של סולטל - כמה טיפים להתנהלות נכונה בימי חום קיצוני על מנת למנוע נזק והתלקחויות במערכות ייצור וצריכת חשמל: - הסתרת שמש ישירה ממתקני חשמל וממירי מתח; - ניקיון מתקני חשמל מאבק ולכלוך, ניקיון פילטרים בממירי מתח במידת הצורך; - לוודא סירקולציה של אוויר עבור מתקני חשמל ובצמוד לממירים;

במאמר קצר זה נרחיב על נושא ניקוי פילטרים לממירי מתח סולאריים וחשיבות הדבר לפעילות תקינה של מערכת סולארית פוטו-וולטאית.

בתמונות - פילטרים שדורשים ניקוי ופילטר שלא הורכב כראוי במערכות ממירי SMA (מרץ 2018).


לכל הממירים הסולאריים קיימת מערכת קירור, המסייעת לפיזור החום הנוצר בממיר בזמן עומס. בחלק גדול מהממירים מערכות הקירור מוגנות בפילטרים, אשר נועדו למנוע מאבק ולכלוך מלהכנס לחלקים הפנימיים בממיר וכך לגרום נזק. בממירים עם קירור אקטיבי מבוסס מאווררים - הפילטרים למעשה גם מגינים על המאוורר מנזק. בממירים עם קירור פאסיבי - הפילטרים מונעים מהאבק להצמד לרדיאטורים ולהפחית יעילותם. הפחתת יעילות של מערכת קירור עלולה להביא לעומסים בטמפרטורות גבוהות.


אם כן, בטמפרטורה גבוהה נראה מקרים רבים של עומס יתר בממירי מתח סולאריים, שבמקרים הקלים יגרמו לעומס יתר (או derating), ובמקרים הבעייתיים להתכת רכיבים עם נזק בלתי הפיך ואף שריפה. במצב עומס יתר תהיה הפחתת יעילות ממירים, וזה יקרה לרב כאשר פתחי האוורור סתומים ובמקרים קיצוניים של הרכבה שגויה ושל סתימה מוחלטת בפילטרים אף התכת רכיבים בממירים. ניתן לשפר את תפוקת הממירים על ידי שמירה על ניקיון הפילטרים וכך גם למנוע נזק חמור, שעלול להגרם מהתחממות יתר בימי צהריים חמים.


ברב פורטלי הניטור הקיימים בשוק הישראלי לא קיים מנגנון אזהרה המעיד על עומס יתר בממירים סולאריים מסיבות טכניות. לעומת זאת, פלטפורמת התפעול של סולטל נותנת אזהרה אקטיבית במקרים של התחממות ממיר תוך בדיקה יומיומית אוטומטית וכך מניעה של ירידת תפוקה לאורך זמן והפחתת הסיכון לממיר.


חברות עם אחזקות סולאריות, מתקיני מערכות מסחריות וחברות תחזוקה סולארית - מתעניינים בפלטפורמת ניהול ממוחשבת של סולטל? מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

58 views0 comments