עדכון בנושא הסדרות למערכות סולאריות ביתיות ומסחריות

Updated: Oct 6, 2019


עדכון 05 לספטמבר: המכסה התעריפית החדשה למערכות סולאריות פוטו-וולטאיות קטנות נפתחה לרישום ב-28 לאוגוסט כמתוכנן. לאחר קריסת מחשבי חברת החשמל בתחילת היום לפרק זמן של חצי שעה, הרישום המשיך ללא בעיות מיוחדות. נכון לתחילת ספטמבר, עדיין לא התקבלה תשובת כניסה למכסה מטעם חברת החשמל - כנראה תוצאה של עומס בקשות בימים הראשונים. בכל מקרה, עקב הרחבת המכסה התעריפית לכל ההסדרה של 300 מגה וואט - נראה שאין עדיין מחסור בקיבולת מבחינת הרישום.


עדכון 13 באוגוסט: על פי הודעת רשות החשמל, המכסה התעריפית החדשה בסך 100 מגה וואט למערכות ביתיות ומסחריות תיפתח בסוף חודש אוגוסט (במקום בתחילת אוגוסט). כמו כן, רשות החשמל שוקלת להרחיב את התעריף הנהוג למכסה הראשונה לכלל ההסדרה של 300 מגה וואט, מתוכם 50 מגה וואט עשויים להפוך למכסה ייעודית למערכות ביתיות בלבד.


רשות החשמל הודיעה בתחילת יולי כי המכסה התעריפית החדשה בסך 100 מגה וואט למערכות ביתיות ומסחריות צפויה להפתח בתחילת אוגוסט עם סיום הכנות בידי חברת החשמל. כמו כן, רשות החשמל שוקלת להרחיב את התעריף הנהוג למכסה הראשונה לכלל ההסדרה של 300 מגה וואט, מתוכם 50 מגה וואט עשויים להפוך למכסה ייעודית למערכות ביתיות בלבד.


בנוסף, יצאו מספר הבהרות לגבי הרגולציה על ההסדרה. בין היתר, הובהר כי בתוך שבועות אמור להיכנס לתוקף נוהל חדש לחיבור מערכות סולאריות, כך לא תהיה מניעה להקמה של יותר ממערכת אחת על גג, ובפרט שיהיו מונים נפרדים למערכות. בנוסף, עסק עם ריבוי מערכות יוכל לקבוע את סדרי העדיפויות מבחינת צריכת חשמל. נוהל חדש גם צפי להיות מופעל על נושא בקשות הגדלת חיבורים, כך שברב המקרים תותר הגדלת חיבור לצורך מערכת פוטו-וולטאית נוספת ובפרט למערכות בהסדרה התעריפית החדשה (ההסדרה התעריפית השביעית למתקנים סולאריים קטנים).


בנוסף לעיל, מספר הקלות נוספות אמורות לפשט את אופן החיבור של המערכות הקטנות והעסקיות, לרבות פטור ממס שבח לגגות עד 7000 מ"ר, ביטול הצורך ברישיונות מותנים וקבועים, ביטול כל צורך להעמדת הון עצמי וסגירה פיננסית, הקלות בנושא היתרי בנייה, ביטול צורך בסקר היתכנות, ביטול הוכחת זיקה לקרקע ולבסוף ביטול אבני דרך להקמת מתקן.


גם לגבי הסדרות רלוונטיות אחרות יצאו מספר הבהרות לאחרונה, ובפרט לגבי הסדרת מונה נטו, אשר לפי רשות החשמל עומדת בפני מיצוי מכסה נכון לסוף יוני 2018. ע"פ הודעת רשות החשמל מתאריך 28 ליוני, לאור הביקוש הרב, נשקלת תוספת של 100 מגה וואט נוספים להסדרת מונה נטו, שתהיה בתוקף עד מיצויה או עד סוף שנת 2018, המוקדם מבין השניים.


מטרת הצעדים של רשות החשמל היא להביא את מדינת ישראל ליעד 10% יצור חשמל בטכנולוגיות מתחדשות ובעיקר באנרגיה סולארית - יעד שאפתני שידרוש בנוסף למתקנים הקיימים (כ-1000 מגה וואט) ואלה הנמצאים בתהליכי הקמה (כ-1600 מגה וואט).


חברות אחזקות סולאריות, מתקיני מערכות מסחריות וחברות תחזוקה סולארית - מתעניינים בפלטפורמת ניהול ממוחשבת של סולטל? מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

103 views0 comments