גילוי וטיפול באבק ולכלוך על פאנלים פוטו-וולטאיים

Updated: Oct 6, 2019

פינת האופטימיזציה של סולטל, והפעם בסימן חג האביב שמזוהה בנוסף לארוחות חג וטיולים גם עם כמויות אבק גדולות שמגיעות אלינו ממדבריות מצרים וערביה ומכסות כל משטח חשוף לרבות כמובן פאנלים פוטו-וולטאיים.

מערכות סולאריות במרכז הארץ - מערכת לאחר ניקיון ומערכת מאובקת. צולם ב2018.

תופעת הלכלוך והאבק כמובן מתרחשת במהלך כל השנה, אך מציקה במיוחד בחודשי האביב והקיץ, אז כמויות האבק גדולות במיוחד ואין גשמים. יתרה מזאת, תקופות האביב והקיץ מאופיינות בתפוקה גבוהה במיוחד של המערכת הסולארית ולכן הפגיעה בביצועים מורגשת במיוחד. כמה האבק והלכלוך יכול לפגוע בביצועים של מערכת סולארית? התשובה היא בצורה משמעותית למדיי - מערכת שלא מנקים אותה תקופה ארוכה יורדת 10-15% בתפוקה ואף יותר אם מדובר גם בלשלשת יונים. ההתמודדות עם התופעה היא פשוט לנקות - בין פעם אחת בשנה לפחות (מערכות תעריף נמוך) לבין 3-6 פעמים בשנה (מערכות תעריף גבוה). מערכות שנשטפות שלוש פעמים בשנה מפסידות כ- 3-5% מהתפוקה השנתית. למערכות בתעריף גבוה קיימים גם פתרונות אוטומטיים של מנקה רובוטי וניקוי במתזים שבזכותם מערכת סולארית מפסידה רק 0.5-2.0% מפוטנציאל הביצועים המקסימלי שלה.


מעניין לציין שלתזמון הניקיון תפקיד חשוב בהתמודדות עם בעיית האבק והלכלוך - כך ניקיון מערכת סולארית בהפרשי זמן קצרים מגשם פחות מועיל, ואילו שטיפה חוזרת יומיומית במתזים יכולה להגביר קורוזיה בקונסטרוקציה ובפאנלים לאורך השנים. השיטה הנפוצה לקביעת תזמון הניקיון היא שטיפה בתאריכים קבועים - פעם ברבעון או כל חצי שנה למי שמבצע שטיפה ידנית ולחלופין שטיפה יומיומית או פעם בכמה ימים לשטיפה אוטומטית. החסרון בהפעלת ניקוי בתאריכים קבועים הוא חוסר התאמה לכמות האבק והלכלוך במערכת ואם היה מדד מדויק לכמות האבק - תזמון הניקוי היה הרבה יותר מועיל לתפוקה. סולטל מערכות כוללת באפליקציה שלה יכולת לכמת את האבק והלכלוך ולהתריע כאשר המערכת הסולארית צוברת אבק בכמות שמצריכה ניקיון.


חברות אחזקות סולאריות, מתקיני מערכות מסחריות וחברות תחזוקה סולארית - מתעניינים בפלטפורמת ניהול ממוחשבת של סולטל? מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

155 views0 comments