גילוי וטיפול באבק ולכלוך על פאנלים פוטו-וולטאיים

Updated: Jun 29

פינת האופטימיזציה של סולטל, והפעם בסימן חג האביב שמזוהה בנוסף לארוחות חג וטיולים גם עם כמויות אבק גדולות שמגיעות אלינו ממדבריות מצרים וערביה ומכסות כל משטח חשוף לרבות כמובן פאנלים פוטו-וולטאיים.

מערכות סולאריות במרכז הארץ - מערכת לאחר ניקיון ומערכת מאובקת. צולם ב2018.

תופעת הלכלוך והאבק כמובן מתרחשת במהלך כל השנה, אך מציקה במיוחד בחודשי האביב והקיץ, אז כמויות האבק גדולות במיוחד ואין גשמים. יתרה מזאת, תקופות האביב והקיץ מאופיינות בתפוקה גבוהה במיוחד של המערכת הסולארית ולכן הפגיעה בביצועים מורגשת במיוחד. כמה האבק והלכלוך יכול לפגוע בביצועים של מערכת סולארית? התשובה היא בצורה משמעותית למדיי - מערכת שלא מנקים אותה תקופה ארוכה יורדת 10-15% בתפוקה ואף יותר אם מדובר גם בלשלשת יונים. ההתמודדות עם התופעה היא פשוט לנקות - בין פעם אחת בשנה לפחות (מערכות תעריף נמוך) לבין 3-6 פעמים בשנה (מערכות תעריף גבוה). מערכות שנשטפות שלוש פעמים בשנה מפסידות כ- 3-5% מהתפוקה השנתית. למערכות בתעריף גבוה קיימים גם פתרונות אוטומטיים של מנקה רובוטי וניקוי במתזים שבזכותם מערכת סולארית מפסידה רק 0.5-2.0% מפוטנציאל הביצועים המקסימלי שלה.


מעניין לציין שלתזמון הניקיון תפקיד חשוב בהתמודדות עם בעיית הצטברות האבק והלכלוך - כך ניקיון מערכת סולארית בגשם פחות מועיל אלא אם מדובר בגשם חזק, ואילו שטיפה חוזרת יומיומית במתזים יכולה להגביר קורוזיה בקונסטרוקציה ובפאנלים לאורך השנים או לחלופין להגביר דגרדציה של פאנלים אם תבוצע בשעות שמש. השיטה הנפוצה לקביעת תזמון הניקיון היא שטיפה בתאריכים קבועים - פעם ברבעון או כל חצי שנה למי שמבצע שטיפה ידנית ולחלופין שטיפה יומיומית או פעם בכמה ימים לשטיפה אוטומטית. החיסרון בהפעלת ניקוי במועדים קבועים מראש הוא חוסר התאמה לכמות האבק והלכלוך במערכת ואם היה מדד מדויק לכמות האבק - תזמון הניקוי היה הרבה יותר מועיל לתפוקה.


הטכנולוגיה של סולטל למעשה מאפשרת לכמת את האבק והלכלוך על כל מערכת וכך גם להזהיר כאשר המערכת הסולארית צוברת אבק בכמות שמצריכה ניקיון בתזמון מדויק שיחסוך שטיפות וישפר את תועלתן, וכל זאת ללא התקנת חומרה נוספת על גבי המערכת.


מתקיני מערכות סולאריות וספקי שירות תחזוקה - מעוניינים לדעת עוד אודות טכנולוגיה מתקדמת למדידת השפעת אבק ולכלוך על המערכות צורך בהתקנת חומרה? מלאו פרטים לקבלת הדגמה ונחזור אליכם בהקדם.

177 views0 comments